Stone-Campbell Journal Conference
Stone Campbell Scholars Community
Stone Campbell International

Past Winners

History of Winners and Finalists

2017 – 12th Year of Competition

Graduate Level

Winner: Jonathan Totty (Lincoln Christian Seminary); "Irenaeus On the Economy of God"

Finalists:

  • Tommy Moehlman (Lincoln Christian Seminary) "Reimagination and Reinterpretation: An Analysis of the Characterization of Jacob and Esau in Jubilees"
  • John Young (University of Alabama), "Redrawing the 'Blueprints' for the Early Church:  Changes in Christadelphian Historical Ecclesiology During the Movement’s First Two Generations"

Undergraduate Level

Winner:Kory Eastvold (Lincoln Christian University);"'What, Then, Shall We Say?': The Interpretation of Romans 4.1"

Finalists:

  • Josh Bush (Great Lakes Christian College), "Elastic Covenant:  The Dangers of Elongating the Noahic Covenant"
  • Michaela Miller (Milligan College), "When Tradition is a Trap:  Revisiting the Purpose of Philippians 2:1-11"

2016 – 11th Year of Competition

Graduate Level

Winner: Ryan Shirck (Abilene Christian University); "Time Did not Fail Me: Analyzing the Epistle to the Hebrews through its Use of Temporal Terminology"

Finalists:

  • Nathan Myers (Harding Graduate) "Animal Ethics in Torah"
  • Aaron Woods (Emanuel Christian Seminary), "Jeremiah 29 and the So-Called Jeremianic Turn: A Reading of Jeremiah 29:1-23 as a Diasporic Ethic"

Undergraduate Level

Winner:  Kory Eastvold (Lincoln Christian University); "The Audience and Circumstances of Paul's Letter to the Romans"

Finalists:

  • Henry Boyd (Ozark Christian College), "The Eschatological Cyrus: Exploring 539 B.C. Imagery and What to do with Revelation"
  • Timothy Shenkin (Hope University), "The Lucan Satan: God's Prosecutorial Agent"

Isaac Errett Award Winner

Winner: John Kern (Abilene Christian University), "The Spirit Blows Where it Wills... But Only Through the Word of God? Debates in the Firm Foundation Over the Charismatic Movement of the 1960s"

2015 – 10th Year of Competition

Graduate Level

Winner: Sarah Dannenmiller (Abilene Christian University); "Associated Women For Pepperdine: Enriching a Legacy"

Finalists:

  • Tom Tatterfield (Emmanuel Christian Seminary) "Beyond 'East' and 'West': Against a Social Trinitarian Reading of Gregory of Nyssa"
  • Margaryta Teslina (Duke Divinity School), "A Not-so Absurd Idea of Animals' Moral Agency"

Undergraduate Level

Winner:  Kimberly Scott (Hope International University); "Salvation and Second Chances: 1 Peter 3:18-4:6"

Finalists:

  • Michael Judd (Ozark Christian College), "Irenaeus in Context"
  • Jonathan Totty (Central Christian College of the Bible), "Forgiving Evil: An Analysis Of Hannah Arendt's Report Of The Eichmann Trail In Order To Reconcile Banal And Radical Evil As It Exists Within The World Through Christian Forgiveness"

Isaac Errett Award Winner

Winner: Laura Locke Estes (Abilene Christian University), "The Signs of the Times: Islam and Millennial Expectations in the Barclay Mission"

2014 – 9th Year of Competition

Graduate Level

Winner: Amy Carman (Pepperdine University) won the graduate division with her paper "Women in Ancient Israel: A Case Study of Abigail in 1 Samuel 25"

Finalists:

  • Dawn Gentry (Emmanuel Christian Seminary), "The Book and Person of Esther: Historical Heroine or Idealized Role Model?"
  • Michael Reynolds (Johnson University Tennessee), "The ‘We’ Passages in the Book of Acts: Luke as Eyewitness"

Undergraduate Level

Winner: Margaryta Teslina (Great Lakes Christian College) won the undergraduate division with her paper "City Under Siege: The Questionable Legacy of Cain and His Descendants"

Finalists:

  • Brandon McGinnis (Northwest Christian University) "The Absence of the Temple in the New Jerusalem: An Analysis of the Temple Imagery of the Eschatological City”
  • Hunter Holbrook (Johnson University Florida) "Demonism in the Gospels"

Isaac Errett Award Winner

Sponsor: Disciples Historical Society

Winner: Mason Lee (Abilene Christian University) "More than the 'Sermon on the Law': Alexander Campbell and the Old Testament"

2013 – 8th Year of Competition

Graduate Level

Winner: Dawn Gentry (Emmanuel Christian Seminary) won the graduate division for "Aquinas's Trajectory of Thought in Regard to Women: Implications for Churches Today" (Sponsor: Miriam Perkins).

Finalists:

  • Amy Carman (Pepperdine University), "Ave Maria: Septuagintal Allusions in the Magnificat" (Sponsor: Randy Chesnutt) and
  • Jon Carman (Pepperdine University), "The Falling Star and the Rising Son" (Sponsor: Randy Chesnutt).

Undergraduate Level

Winner: Tommy Moehlman (Great Lakes Christian College) won the undergraduate division for "Gedaliah: A Neglected Exilic Luminary for Exilic Living" (Sponsor: John Nugent).

Finalists:

  • Margaryta Teslina (Great Lakes Christian College) "Beyond the Fall: The Curse, the New Default, and God's Redemptive Purpose" (Sponsor: John Nugent)
  • Taylor Ross (Milligan College) "Learning the Language of Heaven: Worship as Pedagogy in the Anglican Sermons of John Henry Newman" (Sponsor: Lee Blackburn)

Isaac Errett Award

(Restoration History presented by the Disciples of Christ Historical Society:

  • Joel Brown (Brite Divinity School) "Discovering Cracks in the Foundation: Alexander Campbell, Unity, and the Problem of Slavery"

2012 – 7th Year of Competition

Graduate Level

Winner: Stephen Lawson (Emmanuel Christian Seminary) – "Bread for the World: Toward a Sacramental Answer to Ecclesiological Ambiguity" (Tim Ross, Emmanuel)

Finalists:

  • Joel Brown (Abilene Christian University), "Early Swiss Anabaptist Pacifism: Trading In Swords For Ploughshares" (Doug Foster)
  • Eric Gentry (Abilene Christian University) – "Reformation Preaching: A Sacramental View" (Doug Foster, Abilene)

Undergraduate Level

Winner: Skyler Bascom (Northwest Christian College), "An Alternative Approach to Ignatius' So Called 'Processional Imagery' in Eph. 9:2" (Ron Heine, NWCU)

Finalists:

  • Neil Baker (Hope International University), "Questions of Jesus: The Markan 'Son of Man' and a Destabilized Christology" (Joe Grana)
  • Natasha Smith (Great Lakes Christian College), "Prerequisite of a Redemptive Nation: The Theme of Name in Genesis and Beyond" (John Nugent)

Isaac Errett Award

Restoration History presented by the Disciples of Christ Historical Society:

Winner

Lisa Barnett (Brite Divinity School), "Piety in the Public Sphere:  The Life and Work of Elizabeth B. Grannis"

2011 – 6th Year of Competition

Graduate Level:

Winner: Tyler A. Stewart (Lincoln Christian University) – "The Imperial Implications of Paul’s Pastoral Apocalypse: I Thessalonians 2:1-17"

Finalists

  • T. Sean Mills (Lubbock Christian University) – "Socio-Economic Interpretation of Amos 5:10-15"
  • Jared Proznich (Emmanuel Christian Seminary) – "Temple Cleansing and Passover Ritual"

Undergraduate Level:

Winner: Ashley Wolf (Lincoln Christian University) – "The Socio-Historical Perceptions of Crucifixion"

Finalists

  • Wil Norton (Oklahoma Christian University) – "Jesus as God’s Creative and Eschatological Agent in John 5:17-29 and 17"
  • Nick Alexander (Lincoln Christian University) – "The Earliest Accounts of the Death of James the Just"

Isaac Errett Award (Restoration History)

Winner: Rosalind Trusty (Johnson University) – "The Biblical Basis for Alexander Campbell's View of the Millennium in the Millennial Harbinger"

2010 – 5th Year of Competition

Graduate Level:

Winner: Adam L. Bean (Emmanuel Christian Seminary) – "Translating Qoheleth, Transforming Wisdom"

Finalists:

  • David Mosley (Lincoln Christian University) – "Wanderlust as Spiritual Discipline:  Following the Path of the Celtic Peregrini"
  • Nathan Babcock (Lincoln Christian University) – "Nanotechnology: Promise, Peril, and Beyond:  Contours of a Christian Response"

Undergraduate Level:

Winner: Michael Robinson (Lincoln Christian University) – "Events Horizon(s):  Interpreting the Apocalyptic Language in Mark 13"

Finalists:

  • Joseph M. Kauslick (Cincinnati Christian University) – "'The Misogyny of Degrading the Penetrated':  A Critique of Dale B. Martin's 'Arsenokoites and Malakos'"
  • Jeremy Smith (Florida Christian College) – "Spiritual Formation and the Resurrection in the Pauline Thought"

Isaac Errett Award (Restoration History)

Winner: Shaun Brown (Emmanuel Christian Seminary) – "The Declaration and Address and the Mercersburg Theologians"

2009 – 4th Year of Competition

(Though a Distinct "Restoration History" Category would not be Developed for the Contest until the 2010 Conference, Ethelene Bruce White became the first Recipient of the "Isaac Errett Award" which has been funded by the Disciples of Christ Historical Society)

Graduate Level:

Winner: Ethelene Bruce White (Harding School of Theology) – "Jane Campbell McKeever (1800-1871): A Biographical Sketch with Comparison to her Brother Alexander Campbell on the Issue of Slavery and Abolition"

Finalists:

  • Thom Stark (Emmanuel Christian Seminary) – "Devoted to Destruction:  Human Sacrifice and Ethnic Cleansing in Ancient Israel"
  • Ryan Binkley (Abilene Christian University) – "The Missiology of Don Carlos Janes"

Undergraduate Level:

Winner: Emma Hanford (Lincoln Christian University) – "Old Testament Treatment of gerim and Implications for the contemporary Christian's Attitude and Actions Regarding US Immigration Issues"

Finalists:

  • Earl Winfrey (Florida Christian College) – "Proposition Four, and Thomas Campbell's View of the Old Testament"
  • David Mosley (Lincoln Christian University) – "The Three Kingdoms"

2008 – 3rd Year of Competition

Graduate Level:

Finalists:

  • James Gorman (Abilene Christian University) – "Thomas Campbell's European Influences for Christian Unity and Itinerant Preaching"
  • Stewart Penwell (Cincinnati Christian University) – "Dogmatic Frameworks and the Narrative Gospels" Winner: Stephen Paul (Emmanuel Christian Seminary) – "Yahweh, Balaam's God?"

Undergraduate Level:

Winner: Kayla Traver (Manhatten Christian College) – "Eugene Sanderson: A Vision of Opportunity"

Finalists:

  • Kate Blakely (Great Lakes Christian College) – "Toward a Humbler Hermeneutic: What Karl Barth Can Offer Campbellites"
  • Justin Rowe (Great Lakes Christian College) – "Adamson Bentley: Gateway of the Western Reserve"

2007 – 2nd Year of Competition

(Divided Competition into Graduate/Undergraduate Levels)

Graduate Level:

Winner: Alisha Paddock (Emmanuel Christian Seminary) – "Putting Family Language Back into the Family of God"

Finalists:

  • Stewart Penwell (Cincinnati Christian University) – "The Gospel of Thomas – A Story of Jesus"
  • W. G. Hulbert (Emmanuel Christian Seminary) – "Rethinking Canon and Restoring Texts: The Dead Sea Psalms Scrolls"
  • Jarrod Longbons (Lincoln Christian University) – "Analogia Entis: Two Perspectives"

Undergraduate Level:

Winner: Joshua Rodriguez (Lubbock Christian University) – "The Narrative Unity of Luke 16:1-15: A Socio-Literary Reading"

Finalists:

  • Matthew Burlew (Cincinnati Christian University) – "Matthean Controversy: A (Re)evaluation in Light of Point of View"
  • Adam Bean (Johnson University) – "The Sword that Jesus Brought: A Blade of Division (Matthew 10:34)"

2006 – 1st Year of Competition

(Began with only One Level of Competition)

Winner: Anthony D. Rogers (Lubbock Christian University) – "The Raising of Lazarus as a Subverting Redaction of Plato's 'Allegory of the Cave'"

Finalists:

  • Bryan T. Dove (Cincinnati Christian University) – "Epic:  Narrative Theology and its Role in Interpreting Biblical Texts as Evidenced in 1 Peter"
  • Jacob Paul Breeze (Lincoln Christian University) – "Jesus' Understanding of Himself as High Priest and God?"
  • Brandon K. Mayden (Cincinnati Christian University) – "An Examination of Alexander Campbell:  His View of the Role of the Holy Spirit in Sanctification"
 
Join Now
Volume 20 Issue 1

Current Issue:
VOLUME 20, No. 1
Spring 2017

William R. Baker
SCJ Editor 

James Sedlacek
Review Coordinator

Rachel Kitterman
Conference Registration & Subscription Manager
(513) 284-5835

Joni Sullivan Baker
Director of Development and Communications

Jeff Painter
Advertising Manager